Legyen szó ablaktörlőkről, fényszórókról vagy fékbetétekről, az autó számos része idővel elhasználódik, és cserére szorul. Figyelembe véve a pótalkatrészek magas árát, sok autótulajdonos, megpróbálja saját maga kicserélni ezeket az alkatrészeket, és legalább az autószerelő munkadíját megspórolni.
Egy-két évtizeddel ezelőttig még lehetséges volt autó alkatrészeinek cseréje házilag.
Elég volt egy akna, a fékek, lengéscsillapítók vagy akár a sebességváltó javításához.
Ma már sokkal bonyolultabbá vált az érzékelőkkel és elektronikus vezérléssel gyártott autók ilyen javítása.
Mechanikus, vagy elektronikus hiba?
Ha mégis megpróbáljuk autószerelő műhelyen kívüli javítást, fontos különbséget tenni, hogy mechanikai javításról van-e szó, vagy szükség van-e beavatkozásra az elektronikus alkatrészek tekintetében.
A helytelenül elvégzett javítás beláthatatlan következményekkel járhat!
Mit cseréjünk, vagy javítsunk házilag?
Autólámpák
Egy vagy több izzó meghibásodása esetén könnyedén kicserélhetjük azokat saját magunk, anélkül, hogy autószerelő műhelybe mennénk. Ez minden hagyományos izzókkal rendelkező autóra vonatkozik.
Az ablaktörlők
Ha az ablaktörlők nem működnek, megakadályozzák a láthatóságot hó vagy eső esetén, a lehető leghamarabb ki kell cserélni. Az ablaktörlők eltávolítása és felhelyezése nagyon egyszerű eljárás biztosan nincs szükség autószerelőre.
Festék és karosszéria
Az autón lévő karcolások és kisebb horpadások isjavíthatók. Hogy elkerülhetjük-e az autószerelő műhelyt az a kár mértékétől függ. Karcolás javításánál fontos, hogy a megfelelő színt válasszuk.
A gumik cseréje
Még az abroncsok cseréje is elvégezhető autószerelő segítsége nélkül. Először persze érdemes egy speciális autószerelő műhelybe elmenni, hogy megnézzük az eljárás lefolytatását, hogy a jövőben magunk végezhessük el a cserét.